Podsumowanie
Jako najczęściej stosowane obecnie i prawdopodobnie w przyszłości, akumulatory litowo-jonowe powinny być bardziej znane z punktu widzenia użytkownika, a raczej prawidłowego sposobu użytkowania. Jest to podstawowy rodzaj akumulatora stosowany w telefonach komórkowych, smartfonach, notebookach i bardzo wielu innych urządzeniach. Ostatnio nawet pojawia się w elektronarzędziach, gdzie królowały akumulatory NiCd. Użytkownika najczęściej interesuje czas pracy urządzenia, czas eksploatacji i szybkość ładowania. Nie bez znaczenia jest również cena.
Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, na następny akumulator dobrze jest przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Po zakończeniu procesu ładowania akumulatora, pozostawiamy go do wyrównania temperatury z temperaturą otoczenia. Czyli najwygodniej i najlepiej dla wydłużenia czasu pracy akumulatora jest ładować go w nocy. Gdy układ ładowania wyłączy prąd, pozostanie dużo czasu na zmniejszenie temperatury akumulatora.
- Nie używamy urządzenia natychmiast po naładowaniu, gdy akumulator w smartfonie lub laptopie jest gorący, dajmy mu trochę czasu na ostygnięcie.
- Nie rozładowujemy akumulatora Li-jon, do zera pojemności. To znacząco zmniejsza czas eksploatacji.
- Zaczynamy ładowanie akumulatora w momencie, gdy posiada ok. (10-15)% zgromadzonej energii.
- Gdy eksploatacja urządzenia jest przerwana na dłuższy czas (np. urlop) wyjmujemy akumulator z urządzenia, ale naładowany w ok. 40 %.
- Raz w miesiącu rozładowujemy akumulator do wyłączenia się urządzenia. Dobrze jest wtedy naładować go nie pracując jednocześnie i pozostawiamy do ostygnięcia.
Przestrzeganie tych kilku zasad może wydłużyć czas eksploatacji akumulatora.
Przygotowano między innymi na podstawie informacji technicznych zawartych w rozdziale: "Ogniwa, baterie, akumulatory - NIECO TEORII" (str. 1181) katalogu ELFA nr 47.
Copyright © 2014 Designed by Free CSS Templates