Akumulatory Li-ion


Czas eksploatacji

Niestety w akumulatorach litowo-jonowych czas eksploatacji jest bezpośrednio związany z procesem starzenia. Na przebieg tego procesu mają wpływ dwa czynniki. Pierwszym jest stopień naładowania, a drugim temperatura. Przy czym naładowany akumulator starzeje się szybciej. Stąd przechowywanie powinno odbywać się przy rozładowaniu do ok. 40% pojemności. Również wpływ temperatury jest niebagatelny. im wyższa temperatura tym szybsze starzenie. Wiadomo, że pod koniec ładowania temperatura rośnie i jest to nieuniknione. Jednak rozgrzewanie akumulatora od gorącej podstawy laptopa, to czynnik, który można wyeliminować przez zapewnienie laptopowi odpowiedniej wentylacji. Już przy wzroście temperatury do 313 K (40 st. Celsjusza) można zauważyć utratę pojemności na poziomie (15-35)%. Przy 333 K zmniejszenie pojemności dochodzi do 40%. Jednak łącząc ze sobą obydwa czynniki, czyli przykładowo pełne naładowanie i wzrost temperatury do 333 K (60 st. Celsjusza) może spowodować drastyczną utratę pojemności dochodzącą nawet do 90%. Dlatego wskazanym jest "wystudzenie" akumulatora po zakończeniu ładowania, a nie natychmiastowa jego praca. 


Cechy charakterystyczne

- Przy tej samej objętości akumulatory Ni-Ion posiadają wyższą pojemnością od akumulatorów NiCd i NiMH

- Z powodu większej gęstości energii dochodzącej do 160 Wh/kg mogą być lżejsze lub posiadać prawie dwukrotnie większą pojemność w stosunku do akumulatorów NiMH

- Znamionowe napięcie ogniwa wynosi U=3,6 V.

- Są znacznie lżejsze od pozostałych akumulatorów.

- Napięcie w końcowej fazie ładowania zawarte jest w granicach U=(4,1-4,2)V.

- Dwufazowe ładowanie wymaga stosowania specjalnych układów ładowarek.

- W specjalnych wykonaniach minimalny czas szybkiego ładowania wynosi około (15-30) min. 

- Akumulatory Li-ion nie posiadają "efektu pamięciowego" - przy pracy z niepełnym ładowaniem i rozładowaniem nie tracą nominalnej pojemności.

- Przegrzanie podczas ładowania (t>45°C) skraca czas eksploatacji bardziej niż dla NiCd.

- Końcowe napięcie rozładowania powinno być równe U=3,2 V.

- Ładowanie podtrzymujące (buforowe) nie jest zalecane.

Podsumowanie

Tomasz Heilig  ©  2025
Copyright © 2014
Designed by Free CSS Templates